KURULUŞ VE TARİHÇE

T.C. Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde 2005 yılında kurulan ve 2013 yılına kadar “Konaklama İşletmeciliği”, “Seyahat İşletmeciliği”, “Yiyecek İçecek İşletmeciliği” ve “Turist Rehberliği” bölümlerinde lisans eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdüren Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, 2012-2013 eğitim öğretim yılında 2013/4710 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yüksekokulun fakülteye dönüştürülerek “Turizm Fakültesi” kurulmuştur. 

Turizm Fakültesi bünyesinde; “Turizm İşletmeciliği”, “Gastronomi ve Mutfak Sanatları”, “Turizm Rehberliği” ve “Rekreasyon Yönetimi” bölümleri mevcuttur. Şuan  “Turizm İşletmeciliği” bölümü normal öğretime öğrenci kabul ederken “Gastronomi ve Mutfak Sanatları” ve “Turizm Rehberliği” bölümlerinin normal ve ikinci öğretimleri öğrenci alınmaktadır. 

1500’den fazla öğrencinin eğitim gördüğü Turizm Fakültesi’nde ayrıca, Turizm İşletmeciliği Anabilim Dalı tezli yüksek lisans ve doktora programları, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Anabilim Dalı tezli yüksek lisans programı ile Turizm Rehberliği Anabilim Dalı tezli ve tezsiz yüksek lisans (II. öğretim) programlarında da lisansüstü eğitim verilmeye devam edilmektedir.

Turizm Fakültesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Ahmet Necdet Sezer Kampüsü içerisinde, 5. Eğitim Binasında eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

 

FAKÜLTE MİSYONU

Evrensel düzeyde bilimsel bilgi üretmek, mesleki açıdan uluslararası rekabette turizm sektörünün sahip olduğu konumu iyileştirecek nitelikli bireyler yetiştirmek ve bölgesel kalkınmaya katkı sağlamaktır.

 

FAKÜLTE VİZYONU

Bilimsel araştırma ve eğitim faaliyetlerinde kaliteyi sürekli artırarak bölgesel kalkınmaya katkı sunan, turizm sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağı yetiştirerek ulusal düzeyde önde gelen fakülteler arasında yer almak ve uzun dönemde uluslararası tanınırlığa sahip bir fakülte olmaktır.

 

EĞİTİM OLANAKLARI

Turizm Fakültesi’nde 1’i bilgisayar laboratuvarı olmak üzere toplam 18 derslik bulunmaktadır. Bilgisayar laboratuvarında turizm ve otelcilik ile ilgili paket programlar, seyahat işletmeciliği ile ilgili paket programları içeren internet erişimine sahip 50 adet bilgisayar bulunmaktadır. Ayrıca Fakülte merkez kampüste yer almasından dolayı öğrencilerin rahatlıkla faydalanabileceği çok sayıda kitap ve yayının bulunduğu kütüphane ile e-kütüphanenin bulunduğu merkez kütüphane hizmet binasından her zaman rahatlıkla faydalanabilme imkânına sahiptirler. Fakültede öğrenciler, 4 yıllık eğitim boyunca meslek derslerinin yanı sıra yoğun İngilizce ve bilgisayar dersleri almaktadır. 

Afyon Kocatepe Üniversitesi’nin Turizm ve Otelcilik Programı Eğitim ve Uygulama Merkezi, Fakülte öğrencileri tarafından uygulama amaçlı kullanılmaktadır. Merkezde 3’ü süit olmak üzere toplam 14 oda ve 35 yataklı konaklama ünitesi, 400 kişilik lokanta, 40 kişilik kahvaltı salonu gibi çeşitli sosyal alanlar bulunmaktadır.

Öğrencilerimizin sektöre daha kolay uyum sağlayabilmeleri için, özellikle uygulamalı derslerin sektörle işbirliğine gidilerek gerçekleştirilmesi yönetimimiz tarafından önemsenmektedir. Bu doğrultuda Afyonkarahisar il merkezinde bulunan beş yıldızlı otellerle yapılan anlaşma doğrultusunda öğrencilerimiz, “Önbüro Yönetimi” , “Kat Hizmetleri Yönetimi” ve “Yiyecek & İçecek Yönetimi” dersleri kapsamında ilgili otel işletmelerinde uygulama imkânına sahiptirler. Söz konusu bu program sayesinde, öğrencilerimize otel işletmelerindeki işleyişleri yerinde görme imkânı sunmanın yanı sıra bireysel ve mesleki gelişimlerine de katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

 

AKADEMİK KADRO

Fakülte bünyesinde 2 Profesör Doktor, 6 Doçent Doktor, 6 Doktor Öğretim Üyesi, 7 Öğretim Görevlisi  ve 5 Araştırma Görevlisi olmak üzere 26 öğretim üye ve elemanı ile 6 idari personel görev yapmaktadır. Öte yandan, diğer bilim dallarının alanına giren dersler ile ilgili, gerekli birim ve bölümlerden öğretim elemanları ilgili dersleri vermektedir.

 

İŞ İMKÂNLARI

Mezun olan öğrenciler özel sektörde faaliyet gösteren konaklama işletmeleri (oteller, tatil köyleri vb.), seyahat işletmeleri (A,B,C Grubu Seyahat Acenteleri, Ulusal ve Uluslararası Havayolu Şirketleri vb.), yiyecek içecek işletmeleri ve turizm sektöründe faaliyet gösteren diğer kurum-kuruluş-işletmelerde orta ve üst düzey yönetici olarak iş bulabilme imkânına sahiptirler. Fakülte bölümlerindeki ders programları ve içerikleri bu amaca hizmet etmekte ve söz konusu bu içeriklerin oluşturulmasında ilgili paydaşların istek ve ihtiyaçları göz önüne alınmaktadır.

Fakülte öğrencileri Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanına göre kamu kurum ve kuruşlarının ilgili birimlerinde istihdam olanaklarına sahiptirler. Ayrıca, fakülte mezunları lisansüstü eğitimlerine devam ederek üniversitelerin akademik kadrolarında da kariyer imkânı bulabilmektedirler. 

 

SOSYAL-KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER

Öğrenciler futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi badminton, atletizm, ritmik jimnastik, step dağcılık, boks, güreş, tekvando ve karate sporlarını yapabilmekte ve takımlara girerek turnuvalara katılabilmektedirler.  Çağdaş bir üniversitenin iyi bir eğitimin yanında sosyal etkinlikler yoluyla da oluşacağının bilincinde olan üniversitemiz, bu doğrultuda birçok etkinliğe önderlik etmektedir. Fakültemiz bünyesinde öğrencilerimizin kendilerini sürekli geliştirmelerine olanak sağlayacak şekilde faaliyet gösteren “Gastronomi Kulübü” bulunmaktadır. Turizm Fakültesi öğrencilerinin etkin çalışma ve çabalarıyla akademik yıl içerisinde kültürel, tarihi ve doğal zenginlikleri bulunan il ve bölge gezileri ile çeşitli konularda seminer, sempozyum, konferans, panel, söyleşi, bölüm çayları ve piknik gibi çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Gastronomi Kulübü‘nün yanı sıra üniversite bünyesinde öğrencilerin kendilerini sürekli geliştirmelerine olanak sağlayacak şekilde faaliyet gösteren teknoloji kulübü, gezginler kulübü, folklor kulübü, fotoğraf kulübü, edebiyat kulübü, kitap kulübü, havacılık kulübü, genç girişimciler kulübü, bisiklet kulübü ve izcilik kulübü gibi farklı alanlarda etkinlikler düzenleyen birçok öğrenci kulüpleri bulunmaktadır.

 

TURİZM FAKÜLTESİ TANITIM BROŞÜRÜ

12 Kasım 2015, Perşembe 4073 kez görüntülendi