GASTRONOMİ VE MUTFAK SANATLARI BÖLÜMÜ

2014-2015 Eğitim öğretim yılında 35 normal öğretim ve 35 ikinci öğretim öğrencisiyle eğitimine başlayan Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüz, kadrosunda  2 doçent doktor, 1 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi  ve 1 araştırma görevlisi bulundurmakla birlikte fakültemizin diğer bölümleri, Mühendislik Fakültesi (Gıda Mühendisliği Bölümü), Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu öğretim elemanları ile otel yöneticileri ve mutfak şeflerince desteklenmektedir. Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümünün eğitim ve öğretim süresi dört yıl olup, isteğebağlı hazırlık sınıfı (İngilizce) uygulaması bulunmaktadır.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümümüzün amacı, konaklama işletmelerinin yanı sıra, yiyecek-içecek işletmelerinin ihtiyaç duyduğu mutfak şeflerini (yöneticilerini) yetiştirmektir. Bu doğrultuda; öğrencilerimize mutfak bilgi ve becerilerinin kazandırılmasının yanı sıra, hem Türk Mutfağı hem Dünya mutfakları hakkında bilgi ve beceri sahibi olmaları ve temel işletmecilik eğitimlerini almaları sağlanarak, iki yabancı dil bilen, uluslar arası niteliklere sahip mutfak şefleri(yöneticileri) olarak mezun olmaları hedeflenmektedir.

Bölümden gerekli şartları sağlayarak mezun olan öğrenciler, konaklama işletmelerinde,yiyecek içecek işletmelerinde orta ve üst düzey yönetici pozisyonunda istihdam edilebilecekler, Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yeterli puanı alanlar, diğer kamu kurumlarında da memur olarak istihdam edilebileceklerdir. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar gerekli koşulları sağlamaları halinde (ÖSYM tarafından gerçekleştirilen ALES-Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ile Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavından-YDS) gerekli puanları almaları ve istenmesi durumunda sektör deneyimine sahip olmaları halinde herhangi bir üniversitenin alanlarıyla ilgili bir programında öğretim elemanı olarak çalışabileceklerdir.Pedagojik formasyonun tamamlanması şartı ile mezun öğrencilerin öğretmenlik yapma fırsatı da bulunmaktadır. Bölüm mezunları aynı zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve enformasyon bürolarında da istihdam imkânına sahip olacaklardır.

19 Temmuz 2016, Salı 2361 kez görüntülendi